top of page

II Szkoła Pod Żaglami 2024 - rejs socjoterapeutyczny      to wyjątkowy na skalę światową rejs dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Łomiankach, który potrwa aż pół roku. Dzieciaki będą płynąć na jachcie morskich FLOT, poznając zatoki i porty Morza Bałtyckiego, Morza Północnego, Oceanu Atlantyckiego, i morza Śródziemnego, ale także ucząc się matematyki, fizyki, geografii, biologii i j. angielskiego na podstawie autorskiego programu edukacyjnego stworzonego przez "Szkołę Wiatru i Wody". Teoretyczne zagadnienia ze szkolnej podstawy programowej zostały tak opracowane, żeby ich bazę stanowiło żeglarstwo. 

Założenie jest takie, że dzieci poznają lub utrwalą wiedzę teoretyczną, np. o Twierdzeniu Pitagorasa, po czym wykorzystają ją wyznaczając kurs i kierunek jednostek pływających w pobliżu, w nocy. Pokaże to uczestnikom jedno z praktycznych zastosowań matematyki. Z kolei na podstawie wiedzy o kątach w trójkątach uczniowie będą planować trasę żaglowca. Chcielibyśmy także, żeby odwiedzając zagraniczne porty i miasta czuli się zmotywowani do nauki j. angielskiego i używali go w praktycznych, życiowych sytuacjach zmuszających do interakcji z lokalnymi mieszkańcami.

Ponadto w trakcie rejsu będą odbywały się zajęcia socjoterapeutyczne prowadzone przez wychowawcę z MOS-u, aby zapewnić młodzieży pełnowymiarowe wsparcie na kształt tego, które odbywa się regularnie w ośrodku.

Projekt jest wspólną inicjatywą Fundacji Ocean Marzeń, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 1 w Łomiankach oraz Gdańskiego Ośrodka Sportu. 

Organizatorzy:

fundacja-perier-logo-300x128.png
MOS.png

INICJATORZY  

      SZKOŁY pod ŻAGLAMI

IMG_6788.jpg

kpt Adam Wiśniewski - odpowiada za stronę programową rejsu, oraz logistykę. Twórca Fundacji i Młodzieżowego Programu Edukacji Żeglarskiej. Od 12 lat z sukcesami pomaga wraz z Fundacją resocjalizować i aktywizować zawodowo młodzież z środowisk zagrożonych. 

jarekwolosiewicz.jpg

Jarosław Wołosiewicz - odpowiada za stronę formalną szkoły. Założyciel i Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Od lat pracuje z trudną młodzieżą, pomagając jej wejść w dorosłe życie. 

KapitanJerzyJaszczuk.webp

kpt Jerzy Jaszczuk 

Kapitan tworzył i realizował pierwsze polskie Szkoły pod Żaglami na pokładzie STS Pogoria w latach 80-tych. Jest inicjatorem odbudowy żaglowca Generał Zaruski. Poprowadził I Szkołę pod Żaglami rejs socjoterapeutyczny w 2023 roku.

Cele rejsu: 

Wychowawcze - W rejsie, jak w żadnych innych warunkach na lądzie, można na bazie najlepszych praktyk żeglarskich, w tym etyki i etykiety jachtowej, kształtować charaktery, uczyć współpracy, szacunku do autorytetów, respektu dla żywiołów  i zaufania do własnych umiejętności. 

Programowe - poznanie i zastosowanie wiedzy z obszaru przedmiotów matematyka, fizyka, geografia, biologia. 

 

Poznawcze (żeglarskie) - zgłębienie tajników żeglowania w różnych warunkach pogodowych pod żaglami, zapoznanie się z zagadnieniam nawigacji, locji, meteorologii morskie, łączności morskiej.  

Poznawcze (krajoznawcze) - w dużej mierze dla większości uczniów, będzie to pierwszy wyjazd zagraniczny. To w czasie rejsu poznają kraje i porty morza Bałtyckiego. Odwidzą miasta portowe, spotkają się z Polonią mieszkającą zagranica.

Wypełnij FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Trasa Szkoły pod Żaglami

Szkoła Pod Żaglami 2024_2025 (1).jpg

Etap I: 16.09.2024 - 19.10.2024

  Gdańsk (PL) - Bilbao (E)

Etap II: 21.10. 2024 - 23.11.2024

  Bilbao (E) - Nicea (F)

Etap III: 25.11. 2024 - 22.12.2024

  Nicea (F) - Pafos (CY)

Etap IV: 10.03.2025 - 05.04.2025

   Pafos (CY) - Nicea (F)

Etap V: 07.04.2025 - 03.05.2025

  Nicea (F) - Bilbao (E)

Etap VI: 05.05. 2025 - 31.05.2025

  Bilbao (E) - Gdańsk (PL)

Jacht FLOT

Flot16.JPG

FUNDACJA OCEAN MARZEŃ na morzu - relacje z I edycji.

tvp3.png
radiogdansk.png
Pierwszy_w_Polsce_rejs_terapeutyczny
radio gdansk_wywiad.jpeg

MŁODZIEŻOWY OŚRODEK SOCJOTERAPII nr 1 (Łomianki)

Patron Honorowy Szkoły pod Żaglami:

logo-pzz-podstawowe-poziome-j-polski.png
bottom of page